Ušetřit se dá výměnou staré chladničky či mrazničky za modernější typ s nižší spotřebou elektrické energie a se skutečně potřebným objemem. Je třeba si uvědomit, že chladnička i mraznička jsou připojené na zdroj elektrického proudu po celou dobu svého chodu, proto je velmi důležité si již při koupi všímat, kolik elektrické energie spotřebují.
Je potřeba zvolit vhodnou velikost chladničky i mrazničky, které by měly být zaplněny alespoň na 70 %. Chladit prázdný prostor je zbytečným plýtváním.
Chladničku i mrazničku je třeba umístit co nejdále od tepelného zdroje a slunečního záření - čím nižší je teplota okolí, tím nižší je i spotřeba elektrické energie.
Chladničce ani mrazničce neprospívá vlhké prostředí.
K zadní části chladničky i mrazničky musí být volný přístup vzduchu.
Je třeba dbát na to, aby těsnění dveří chladničky i mrazničky správně přiléhalo a aby dveře nezůstávaly dlouho otevřené.
Do chladničky a mrazničky by se měly ukládat pouze studené potraviny, jejichž teplota není vyšší než teplota v místnosti.
Termostatem je třeba nastavit vnitřní teplotu podle obsahu ledničky. Snížení teploty v chladničce o 2 °C znamená zvýšení spotřeby elektrické energie asi o 15 %.
Při ukládání čerstvých potravin do mrazničky musí být teplota uvnitř minimálně - 22 °C. Čím nižší je teplota, tím rychleji se zboží zamrazí a kvalita zůstane zachována. Po dobu celého procesu uskladnění potravin v mrazničce je třeba dodržovat rovnoměrnou teplotu. Předpokladem zachování kvality potravin je dodržení teploty - 18 °C.
Pravidelné odmrazování předchází zvyšování spotřeby (1 cm námrazy způsobuje 70% zvýšení spotřeby elektrické energie).
Teplotu v chladničce je třeba přizpůsobit uskladňování potravin - zbytečně nízká teplota zvyšuje spotřebu elektrické energie. Jelikož různé potraviny potřebují při uskladnění různé teploty, chladicí prostor v chladničce je rozdělen do tří teplotních částí: mrazicí část, chladicí zóna s teplotou + 4 až + 10 °C, "sklepní zóna" s teplotou + 10 až + 15 °C.